Jak ogrzać oranżerię?

Oranżeria

Decyzja o zamontowaniu ogrzewania w oranżerii, związana jest z funkcjonalnością tego pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się na ogród całoroczny, który będzie częścią integralną domu mieszkalnego lub chcemy wykorzystać go jako dodatkowe pomieszczenie do relaksu – ogrzewanie będzie niezbędne. Jeżeli oranżeria będzie nie użytkowana podczas zimowych dni i jest obiektem wolnostojącym, wówczas możemy zrezygnować z dodatkowego systemu grzewczego.

Rodzaj ogrzewania

Projektując oranżerię całoroczną, warto przemyśleć kwestię ogrzewania. Do najczęściej wybieranych opcji zalicza się: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe. Na ucieczkę nagromadzonego ciepła mają również wpływ szyby z których wykonane zostały ściany oranżerii. Należy zwrócić uwagę, aby współczynnik U nie był wyższy niż 1,1 W/m2. Szkło powinno być wyposażone w powłokę ochronną, która zabezpiecza przed promieniami uv.

Popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Idealnie sprawdzi się podczas mroźnych zimowych dni. Najczęściej wykorzystuje się elektryczne maty grzewcze. Instalowane są one pod podłogą za pomocą warstwy kleju. To rozwiązanie sterowane jest za pomocą termoregulatora wyposażonego w czujnik podłogowy. Do zdecydowanych zalet ogrzewania podłogowego jest fakt, że jego elementy nie są widoczne. Kolejną opcją jest montaż grzejników kanałowych, które umieszczane są w kanałach zastosowanych w podłodze. Jest to rozwiązanie, umożliwiające szybką reakcję na wahania temperatury. Jeżeli temperatura spadnie poniżej konkretnego poziomu, grzejnik włącza się i ogrzewa pomieszczenie. Ogrzewanie kanałowe montuje się przy przeszklonych ścianach, na całej długość. Oprócz funkcji grzewczej, zapobiega również skraplaniu się pary wodnej. Na ogrzewanie kanałowe składa się: kanał, wymiennik, maskownica oraz jej obramowanie. To maskownica jest najbardziej widocznym elementem, wszystko inne jest schowane w posadzce. Do zalet ogrzewania kanałowego z pewnością należy to, że pozwala wydzielić kilka stref o innym stopniu nagrzania.

Systemy klimatyzacyjne to również dobre rozwiązanie. Wiąże się jednak z wyższymi kosztami. Warto jednak zdecydować się na wersję dwufunkcyjną, która oprócz ogrzewania będzie chłodzić pomieszczenie.

Szukasz innowacyjnych rozwiązań i chcesz wybudować oranżerię w okolicach Warszawy? Sprawdź ofertę: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/oranzeria-warszawa/. Kompleksowa usługa oprócz realizacji, obejmuje projekt oraz wizualizację.