Mierniki napięcia – niezbędne urządzenia pomiarowe

Mierniki jak zresztą sama ich nazwa wskazuje służą do pomiarownia napięcia elektrycznego. Mierniki napięcia to podstawowy ekwipunek każdego elektryka. Wszędzie tam gdzie konieczne jest wykonanie szczegółowych pomiarów napięcia elektrycznego wykorzystuje się multimetry oraz wszelkiego rodzaju mierniki.

Podstawowe funkcje miernika napięcia

Woltomierz lub inaczej mówiąc miernik napięcia, mierzy różnicę potencjału elektrycznego między dwoma węzłami obwodu elektrycznego. Co prawda brzmi to dość skomplikowanie i technicznie, jednak w praktyce użytkowanie urządzenia nie jest skomplikowane. Multimetry cyfrowe wyświetlają pomiary w postaci liczb i oferują najbardziej wiarygodne odczyty. Natomiast mierniki napięcia analogowe wyświetlają pomiary na pasku. Zastosowanie mierników napięcia jest szerokie urządzenie to może wykonywać szereg pomiarów:

  • napięcie prądu stałego i zmiennego,
  • natężenie prądu stałego i zmiennego,
  • pomiar pojemności,
  • pomiar częstotliwości,
  • pomiar temperatury,
  • pomiar napięcia oraz prądu pobieranego z portu USB,

Co wziąć pod uwagę przy wyborze miernika napięcia?

Przy wyborze multimetru lub miernika elektrycznego, warto zwrócić uwagę na specyfikację. Nie bez znaczenia jest również jego przeznaczenie. Dobrze abyśmy określili do czego ma być docelowo zastosowany miernik. Elektrycy z pewnością będą wybierać mierniki ,które posiadają zaawansowane funkcje pomiarowe, mierniki dzięki którym będą mogli dokonać precyzyjnych pomiarów. Natomiast jeśli będziemy chcieli zdecydować się na zakup miernika do domowego użytku warto wybrać te najprostszej konstrukcji i mniej skomplikowanych funkcjach. Przydatne będą z pewnością mierniki z wyświetlaczem led, modele umożliwiające podstawowe pomiary. Przykładowe modele mierników napięcia i multimetry znajdziesz w sklepie elektronicznym https://elty.pl/mierniki-napiecia-multimetry.  Przy wyborze multimetrów i mierników napięcia warto uwzględnić również specyfikację produktową. To w niej zawarte są kluczowe informacje na temat danego urządzenia pomiarowego.