Rodzaje obróbki skrawaniem

obróbka cnc

Obróbka skrawaniem, znana szerzej jako obróbka CNC, to dość popularna usługa, którą wykonuje w Polsce wiele zakładów. Warto jednak poznać ją bliżej, dowiedzieć się, na czym właściwie polega oraz poznać jej różne rodzaje. Do dzieła!

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC skrawaniem to rodzaj ubytkowej obróbki, której można poddawać różne materiały, a która najbardziej ogólnie rzecz ujmując, polega na ściąganiu z materiału małych części. CNC to z kolei skrót powstały od angielskiego określenia na komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Oznacza to zatem, że obróbka CNC jest sterowana komputerowo i w dużej mierze zautomatyzowana, co z kolei sprawia, że dzięki temu przebiega szybciej i dokładniej niż wykonywana wcześniejszymi, mniej zaawansowanymi metodami ręcznymi. Komputer jest skomunikowany z urządzeniami takimi jak tokarka, frezarka i innymi, które są wykorzystywane w procesie obróbki i steruje ich pracą, zwiększając tym samym ich efektywność.

obróbka cnc

Rodzaje obróbki CNC

Obróbka skrawaniem sama w sobie jest rodzajem obróbki mechanicznej i wchodzą w jej skład takie czynności jak toczenie, frezowanie czy też szlifowanie. W zależności od stopnia dokładności możemy wyróżnić obróbkę:

  • zgrubną
  • średnio dokładną
  • dokładną
  • bardzo dokładną

Dodatkowo każdy z rodzajów obróbki podlegać może jeszcze dodatkowym podziałom. I tak na przykład jeśli chodzi o frezowanie, możemy wyróżnić frezowanie czołowe i obwodowe (w zależności od tego, jak jest położona oś obrotu freza względem podlegającej obróbce powierzchni) oraz frezowanie przeciwbieżne i współbieżne (co z kolei zależy od ruchu posuwowego w stosunku do ruchu roboczego). Podziały te mają znaczenie przede wszystkim dla specjalistów w tym fachu, laikom bowiem powiedzą niewiele, zwłaszcza o możliwych do uzyskania efektach.

Zastosowania obróbki skrawaniem

Obróbkę CNC wykorzystuje się na szeroką skalę w pracach nad różnego rodzaju metalami. Prace z blachami, aluminium, a nawet stalą nierdzewną – to chleb powszedni każdego operatora maszyn CNC. Jeśli chodzi o branże, które korzystają z tego rodzaju usług, to można by wymieniać je w nieskończoność. Z obróbki czerpie przede wszystkim przemysł – produkcja maszyn, ale też drobnych elementów byłaby niemożliwa, gdyby nie obróbka CNC. Trudno jednak odmówić zasadności sięgania po tego rodzaju usługi również przez inne branże.