Senior w rodzinie, czyli na co zwrócić uwagę?

opieka dla seniora

W niemal każdej rodzinie jest senior – babcia, dziadek, wujek czy nawet nasi rodzice. W pewnym wieku jednak niektóre rzeczy zaczynają zawodzić, począwszy od pamięci a kończąc na zdrowiu. Bardzo często to właśnie osoby młodsze muszą być wtedy bardziej czujne, zauważyć pewne zmiany i odpowiednio wcześnie zareagować, aby bliski senior mógł cieszyć się samodzielnością jak najdłużej.

Zmiany w zachowaniu, a empatia, zrozumienie i cierpliwość

Osoby starsze z wiekiem mogą zacząć się nieco inaczej zachowywać. Zapominanie, nierzadko brak humoru, a nawet złośliwość – chyba każdy z nas kojarzy takie zachowanie u osób starszych. Często spowodowane jest to demencją, zmianami zachodzącymi w mózgu lub zwyczajnie zmęczeniem i bólem związanym z chorobą. Zadaniem osób sprawujących opiekę nad seniorem (choć często niełatwym) jest przede wszystkim okazanie zrozumienia. Seniorzy nie zawsze są świadomi tego, że ich zachowanie wcale nie jest łatwe i przyjemne dla innych członków rodziny. Osoby opiekujące się osobami starszymi muszą również często wykazać się ogromną cierpliwością ale również asertywnością. Najważniejsze to jednak w porę zareagować i zgłosić się o pomoc do specjalisty, ponieważ niektóre, nawet niewinne objawy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach, znacznie utrudniających funkcjonowanie osoby starszej.

Opieka dla seniora – czy możemy jej uniknąć?

Opieka dla seniora wciąż wśród wielu osób wzbudza wiele dyskusji, ponieważ spora część osób uważa za swój obowiązek opiekę nad rodzicami. Oczywiście, jeśli ktoś ma możliwość sprawować opiekę, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak opieka dla seniora, czyli zatrudnienie opiekunki nie jest niczym złym! Przede wszystkim, opieka dla seniora jest wtedy w pełni profesjonalna. Opiekunki doskonale wiedzą, jak postępować z osobami starszymi, a także wiele z nich ma wykształcenie pielęgniarskie. My, aby zapewnić należytą opiekę musimy przede wszystkim zadbać o swój komfort. Dopiero wtedy będziemy mogli oddać się pomocy drugiej osobie.

O opiece dla seniora z zewnątrz przeczytasz pod adresem https://caringpersonnel.pl/opieka-dla-seniora/.