Sygnalizatory dźwiękowe – ważny element w systemach ppoż

Głównym zadaniem sygnalizatorów ppoż jest wydawanie ostrzeżeń i alarmów dźwiękowych w sytuacjach awaryjnych, aby szybko i skutecznie powiadomić ludzi o zagrożeniu i umożliwić im ewakuację z budynku. Przy projektowanie systemów ppoż ważny jest nie tylko wybór gaśnic ale szereg innych urządzeń. Na pewno jednymi z bardziej przydatnych okazują się sygnalizatory. Z uwagi na sposób działania można je podzielić na wiele kategorii. Do wyboru mamy sygnalizatory dźwiękowe (akustyczne), optyczne. Każdy z nich odpowiednio zainstalowany w budynku pełni swoją rolę. 

Sygnalizatory w kompletowaniu urządzeń ppoż

Sygnalizatory ppoż a szczególnie dźwiękowe są przeważnie stosowane w połączeniu z innymi urządzeniami takimi jak czujniki dymu, czujniki temperatury, czujniki gazowe, itp. W momencie wykrycia zagrożenia przez jedno z tych urządzeń, sygnalizator dźwiękowy natychmiast generuje alarm dźwiękowy (sygnał głosowy). W zależności od konkretnego zastosowania i wymagań, sygnalizatory dźwiękowe mogą mieć różne cechy i parametry, takie jak moc dźwięku, rodzaj sygnału, częstotliwość, itp. W przypadku systemów ppoż, sygnalizatory dźwiękowe muszą spełniać specjalne wymagania, takie jak określony poziom głośności i charakterystyka dźwięku, aby były w stanie skutecznie przyciągnąć uwagę ludzi i ostrzegać ich o zagrożeniu.

Gdzie montować sygnalizatory dźwiękowe

Jednym z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas  prawidłowego projektowania systemu ppoż z sygnalizatorami dźwiękowymi, jest ich rozmieszczenie. Sygnalizatory dźwiękowe powinny być umieszczone w strategicznych miejscach, takich jak korytarze, schody i inne miejsca. Chodzi między innymi o to żeby sygnalizatory dźwiękowe były łatwo słyszalne dla ludzi w całym budynku.

Z uwagi na specyfikę działania sygnalizatory powinny posiadać wymaganą certyfikację i być zgodne z normami UE. Dlatego też jeśli mamy w planach wybór sygnalizatora ppoż, zdecydujmy się na zakup od producenta. W Polsce jednym z bardziej znanych w dziedzinie sygnalizatorów jest firma W2. Na stronie https://w2.com.pl można zapoznać się z bogatą ofertą sygnalizatorów lub skorzystać z fachowego doradztwa w temacie wyboru sygnalizatorów ppoż. W ofercie producenta znalazły się nie tylko sygnalizatory dźwiękowe ale również sygnalizatory optyczne ppoż do zastosowań domowych.