Trasy kablowe – to trzeba widzieć

Odpowiednie prowadzenie kabli jest bardzo ważne zarówno w budynkach użyteczności publicznej, różnorodnych zakładach przemysłowych, jak i prywatnych domach jednorodzinnych. Decydując się na poprowadzenie trasy kablowej należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, które zagwarantują bezpieczne i bezawaryjne działanie przewodów. Poniżej prezentujemy kilka niezbędnych informacji dotyczących tras kablowych oraz ich odpowiedniego prowadzenia.

O czym pamiętać przy prowadzeniu tras kablowych?

Samo poprowadzenie tras kablowych nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną, szczególnie w domach jednorodzinnych. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach prowadzenia tras kablowych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:

  1. gdy decydujemy się na prowadzenie tras kablowych, podczas układania przewodów należy kierować się głównie względami bezpieczeństwa;
  2. wszystkie kable powinny mieć zapewnione stabilne mocowanie;
  3. podczas układania kabli należy wystrzegać się gwałtownych zmian kierunków.

Jak chronić przewody?

Sposób ochrony przewodów zależny jest przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia, w jakim są one układane. W mieszkaniach bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie kabli w ścianie. Inne rozwiązania wykorzystywane są natomiast w fabrykach czy halach. Najważniejszym elementem konstrukcyjnym w trasach są korytka kablowe. Powinny się one charakteryzować nieostrymi oraz gładkimi krawędziami. Dzięki temu można uniknąć ryzyka szybkiego zniszczenia albo przerwania przewodów. Istotna jest także stabilność, a także lekkie elementy instalacji.

Najlepszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest mocowanie przewodów w trasach poziomych z wykorzystaniem odpowiednich opasek kablowych. Instalacje z przewodami elektrycznymi nie powinny być umieszczane blisko instalacji telekomunikacyjnej wodnej lub gazowej. Jeżeli takie rozwiązanie okazuje się jednak niemożliwe, należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich osłon celem zapewnienia większej odporności.

Każdemu, kto myśli o niezawodnych i bezpiecznych rozwiązaniach związanych z trasami kablowymi i innymi elementami prowadzenia kabli, polecamy zapoznać się z bogatym asortymentem produktów oferowanych przez firmę Ex-Con z Wrocławia: https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/