Ciepły czy zimny ogród zimowy?

Ogród zimowy może być dodatkowym pomieszczeniem bądź miejscem odpoczynku z pięknym widokiem na ogród. Przygotowując się do budowy takiego ogrodu warto dobrze się zastanowić nad jego typem. Możesz się zdecydować na ogród ciepły bądź zimny. Mianem ciepłego określa się po prostu zabudowę ogrzewaną – dowiedz się więcej tutaj.

Czy warto mieć ogród zimowy?

Posiadanie ogrodu zimowego ma wiele plusów. Taka dobudówka powiększa użytkową powierzchnię domu, ochrania przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, stanowi świetną atrakcję i można w niej urządzać przyjęcia, może być użytkowana jak oranżeria, ale także i jako salon czy gabinet do pracy, zapewnia swobodny kontakt z przyrodą nie tylko latem i idealnie nadaje się do odpoczynku i relaksu. Ponadto umożliwia uprawę różnych roślin przez cały rok, a nawet gatunków egzotycznych. Właściwie ogrodem całorocznym można nazwać jedynie dobudówki ogrzewane. Tylko z takich można korzystać przez cały rok i uprawiać w nich rośliny, które wymagają wysokich temperatur przez cały czas.

Budowa ciepłego i zimnego ogrodu

Ogrody zimowe wykonuje się z lekkiego aluminium. Takie konstrukcje wyglądają pięknie i elegancko, przy tym są również praktyczne. Jednak ogrody ciepłe i zimne wykonuje się z innych materiałów. Ogród ciepły wymaga fundamentów, konstrukcji z profili aluminiowych z wkładką termiczną, specjalnym wypełnieniem szyb i odpornym na obciążenia dachem. Ogrzewanie powinno być podłogowe bądź za pomocą grzejników. Warto zainwestować w urządzenie do utrzymywania konkretnej temperatury. Ogród zimny nie wymaga fundamentów przy mniejszych konstrukcjach, można je wykonać z zimnych profili, dach może być ze szkła i nie montuje się ogrzewania. W zimie zazwyczaj ogrzewa się taki ogród przenośnymi grzejnikami lub klimatyzatorem.    

Jaki wybrać?

Z ogrodu zimowego można korzystać wiosną, latem i wczesną jesienią. Zimą zupełnie nie nadaje się do użytkowania. Osoby zainteresowane całorocznym korzystaniem z takiej przestrzeni powinni więc zdecydować się na ogród ciepły, w którym przez cały rok można spokojnie regulować i dobierać odpowiednią temperaturę. Ogród ciepły jest jednak droższy w utrzymaniu. Zastanawiając się nad wyborem powinno się więc skupić na własnych preferencjach.