Co powinieneś wiedzieć przed wyborem wentylacji dla domu

działanie wentylacji mechanicznej

Wybór odpowiedniego systemu wentylacji do domu jest bardzo ważny, ponieważ będzie miał wpływ na komfort życia, ale także inne kwestie, jak np. oszczędność w przyszłości czy wpływ na środowisko. Wentylacja może być powiązana z ogrzewaniem, a w nowoczesnym budownictwie stosuje się technikę odzyskiwania ciepła w systemach wentylacji. Co powinieneś wiedzieć przed wyborem systemu wentylacji w domu?

Wentylacja zajmuje miejsce – zaplanuj to wcześniej

Zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i mechaniczna wymaga odpowiedniej przestrzeni ze względu na warunki konstrukcyjne. W grawitacyjnej wentylacji istnieje potrzeba budowy komina. Przy wentylacji mechanicznej nie buduje się komina, jednak trzeba rozprowadzić szereg kanałów wentylacyjnych. Jeżeli wentylacja mechaniczna będzie posiadała rekuperację, należy także przewidzieć miejsce na wymiennik ciepła. Decyzję o wyborze wentylacji dla domu należy podjąć jak najwcześniej, najlepiej na etapie projektowania domu. W niektórych przypadkach zmiana sposobu działania wentylacji w domu istniejącym może być niemożliwa.

Przy budowie nowego domu bądź zaadoptowania nowego mieszkania warto wziąć pod uwagę nowoczesne systemy wentylacji. Obecnie jest całe mnóstwo rozwiązań dzięki którym można poprawić źle działający system wentylacji. bardzo często do zastosowań komercyjnych stosuje się wentylatory ebm papst znanego producenta w świecie systemów wentylacyjnych. Dystrybutorem wentylatorów marki ebm paps jest w Polsce firma Luftberg, która na stronie sklepu https://www.wentylatory-online.pl udostępnia produkty tej marki.

Koszty eksploatacji systemu wentylacji w domu

Wentylacja grawitacyjna jest praktycznie bezobsługowa i nie wiąże się z powstaniem kosztów. Natomiast przy wentylacji mechanicznej trzeba pamiętać o tym, że obieg powietrza wymuszony jest przez wentylator, który zużywa prąd. Dodatkowym kosztem będzie także wymiana filtrów, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest bardziej zanieczyszczone, wówczas filtry będą się szybciej brudziły.

działanie wentylacji mechanicznej

Jakość życia

Wentylacja grawitacyjna jest tradycyjną formą wentylacji i jest najbardziej rozpowszechniona ze względu na niskie koszty jej budowy. Niestety nie jest skuteczna. Najczęściej działa na wymaganym minimum, jednak to nie zapewnia optymalnych warunków życia, gdyż nie eliminuje nadmiaru wilgoci w mieszkaniu, doprowadza do dużych strat ciepła, a czasami doprowadza do ciągu wstecznego, który jest szczególnie niekorzystny. Przy wentylacji mechanicznej komfort jest znacznie lepszy. Skuteczność jej działania jest znacznie lepsza, powietrze dostające się do wnętrza domu jest filtrowane i cały czas świeże. W dodatku możliwe jest sterowanie pracą wentylatorów, tzn. można zwiększyć wydolność wentylacji mechanicznej, w przypadku np. intensywnego gotowania.