Czerpnia ścienna i jej funkcje

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że punkt poboru świeżego powietrza stanowi początek systemu wentylacji. To właśnie on odpowiada za dostarczanie do niej powietrza, które następnie zostanie rozprowadzane w całym budynku. Z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, czym jest czerpnia ścienna i jakie są jej funkcje.

Czerpnia ścienna – do czego służy?

Wystarczy przyjrzeć się nietypowemu kształtowi czerpni ściennych, by móc powiedzieć, że poza poborem świeżego powietrza pełni ona także inne funkcje. Przede wszystkim, jej budowa ma za zadanie obronę wlotu kanału wentylacyjnego przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami – deszczem, śniegiem, insektami czy też liśćmi.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że efektywny pobór świeżego powietrza możliwy jest jedynie w sytuacji, kiedy czerpnia ścienna zostanie zainstalowana w odpowiednim miejscu. Tylko to zagwarantuje bowiem efektywne działanie całej instalacji wentylacyjnej. Pod żadnym pozorem nie można umieszczać czerpni powietrza w pobliżu wyrzutni będącej końcowym elementem układu wentylacyjnego. Umiejscowienie czerpni powinno być tak dopasowane, by umożliwiać pobór świeżego, chłodnego powietrza, umożliwiającego poprawną pracę całej instalacji. Więcej o szczegółowych specyfikacjach urządzeń tego typu znajdziesz na stronie https://www.thermo.com.pl/instalacje/zakonczenia-wentylacyjne-i-przepustnice/czerpnia-scienna-typ-a-csa/

Czerpnia powietrza – jak ją zamontować?

Aby układ wentylacyjny działał jak należy, czerpnia ścienna powinna zostać zamontowana co najmniej 2 metry nad poziomem gruntu. Przy określaniu jej lokalizacji warto zwrócić uwagę na odległość od ruchliwych ulic oraz parkingów. Powinna ona wynosić co najmniej 8 metrów.

Dobrze zatroszczyć się również o to, by czerpnia ścienna nie była umieszczona w pobliżu miejsc, które służą do składowania odpadów – mogą być one źródłem zanieczyszczonego powietrza.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko rygorystyczne przestrzeganie tych wymogów zapewni odpowiednią jakość powietrza w mieszkaniu.