Czyszczenie gumowych uszczelek

czarny kran w kuchni

Uszczelki gumowe, aby służyły przez długi czas, muszą być odpowiednio pielęgnowane oraz konserwowane. Jak szybko i skutecznie odświeżyć uszczelki gumowe? Sprawdźcie nasze pomysły!

Uszczelki gumowe – zastosowanie

Uszczelki gumowe mają za zadanie zabezpieczać i uszczelniać różnego typu elementy, przed przedostaniem się do ich wnętrza szkodliwych substancji. Uszczelki gumowe spotykamy zatem w kranach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, ale również w oknach oraz samochodach. Aby odpowiednio zabezpieczały powyższe instalacje, muszą być oczywiście regularnie wymieniane na nowe (jeśli już nie uszczelniają odpowiednio, mają pęknięcia itp.). Warto jednak wiedzieć, że odpowiednia konserwacja i pielęgnacja uszczelek gumowych znacząco może przedłużyć skuteczność oraz żywotność uszczelek. Zatem jak powinna wyglądać ich prawidłowa pielęgnacja?

Uszczelki gumowe – zasady konserwacji i pielęgnacji

Rozpoczynając prace związane z odświeżaniem uszczelek, na początku należy zabrać się za ich dokładne oczyszczenie. Uszczelki gumowe dokładnie przecieramy szmatką, którą uprzednio zwilżamy wodą i dodajemy odrobinę płynu do naczyń. Pomoże on usunąć dokładnie nagromadzone naleciałości oraz zabrudzenia. Czyszczenie należy wykonać niezwykle delikatnie, aby nie uszkodzić struktury uszczelki. Następnie uszczelkę dokładnie opłukujemy oraz suszymy.

Po dokładnym oczyszczeniu uszczelki, należy ją odpowiednio zakonserwować odpowiednim preparatem natłuszczającym. Dzięki takiemu zabezpieczeniu guma, z której wykonana jest uszczelka nie będzie pękał (pamiętajmy, że czasem mogą pojawiać się mikrouszkodzenia, których nie dostrzeżemy na pierwszy rzut oka). Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego preparatu, to na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych właśnie pielęgnacji uszczelek. Preparat należy delikatnie nakładać przy pomocy ściereczki, aby nie uszkodzić tworzywa. Już pierwsza aplikacja środka konserwującego sprawi, że uszczelka stanie się bardziej sprężysta.

Warto pamiętać, że regularne zabezpieczanie uszczelek zdecydowanie zwiększy ich żywotność, dzięki czemu unikniemy konieczności częstej wymiany uszczelek na nowe. Więcej informacji na temat uszczelek można znaleźć tutaj: http://www.admet.com.pl/.