Do czego służą koła zębate stożkowe?

koła zębate stożkowe

Przekładnie stożkowe posiadają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Najczęściej mówi się jedynie o wykorzystaniu kół zębatych stożkowych w motoryzacji. Nie jest to jednak jedyna dziedzina, gdzie tego typu części mogą okazać się niezbędne. Sprawdźmy zatem w jakich sektorach możemy jeszcze liczyć na usprawnienie działalności dla maszyn.

Koła zębate stożkowe – szerokie zastosowanie elementów

Zacznijmy od tego, że ten rodzaj przekładni należy do szerokiej grupy kół zębatych. Różnią się od podstawowych ze względu na przekrój osi dwóch wałów. Stożkowy kształt umożliwia montaż części pod kątem 90 stopni, ale nie jest to warunek. Zębate koła stożkowe możemy podzielić także na podgrupy takie jak:

  • hipoidalne – powierzchnie podziałowe są hiperboliczne
  • spiralne – zakrzywione zęby umożliwiają płynny kontakt
  • proste – zęby stożka zwężają się ku środkowi

koła zębate stożkowe

Zastosowanie przekładni jest widoczne w sektorze wydobywczym, szczególnie dla takich maszyn jak koparki kołowe, napędy do układarek, pogłębiarki, siłowniki, przenośniki taśmowe oraz wiele innych. Kolejną branżą, w której koła zębate stożkowe są niezbędne to sektor lotniczy. Dobór odpowiedniej przekładni jest uwarunkowany rodzajem układu mechanicznego. Powszechnie pojawiają się także w wózkach widłowych, mieszalnikach piasków, śmigłach okrętowych czy przekładniach samochodowych i kolejowych. Koła stożkowe są wykonane z najwyższej jakości metali, aby wzmocnić ich wytrzymałość. Zakup elementów jest aktualnie bardzo prosty.

Gdzie kupić koła zębate-stożkowe?

Producent Polmech to polska firma, która od lat dba o zapewnienie nowoczesnych rozwiązań dla sprawnego działania maszyn produkcyjnych i nie tylko. Koła zębate stożkowe o zębach łukowych dostępne w sprzedaży sklepu internetowego Polmech. Wytrzymałe, solidne i sprawdzone. Przekładnie posiadają szeroki zakres zastosowania dzięki czemu sprawdzają się w różnych sektorach i branżach. Dowiedz się więcej o naszych kołach stożkowych i sprawdź pełną ofertę sklepu online, a w razie pytań skonsultuj się z naszymi specjalistami. Dodatkowo zachęcamy do sprawdzenia także innych wariantów jakie oferuje nasz sklep – https://www.czescimaszyn.pl/kategoria/34/kola-zebate.