3 sposoby na ukrycie kabli we wnętrzu domu

Żadne wnętrze nie powinno mieć wystających kabli. Nie stanowi to zazwyczaj estetycznego elementu wnętrza. Mało tego nie jest to bezpieczne rozwiązanie i zagraża życiu domowników. Jak wobec tego ukryć kable we wnętrzach?

Ukrywanie kabli od instalacji – dlaczego należy to zrobić?

Chowanie kabli powiązane jest nieodłącznie z estetyką, o którą wszyscy przecież walczymy. Plątaniny kabli, nigdy nie wyglądają schludnie. Dodatkowo gromadzi się na nich kurz i trudniej jest utrzymać czystość. Estetyka i czystość w domu są niezwykle istotne, jednak nie tak ważne jak bezpieczeństwo. Niezabezpieczone kable mogą zostać uszkodzone, a tym samym porazić prądem osoby znajdujące się w pobliżu. Jeżeli chodzi o kable instalacji elektrycznej, to umieszczenie na wierzchu przewodów, jest niezgodne z wszelkimi normami bezpieczeństwa. 

Ukrywanie kabli – 3 sposoby

Wyróżnić możemy kilka sposobów ukrywania kabli, które można zastosować w każdym domu. 

Umieszczanie przewodów w ścianach

Umieszczanie przewodów w ścianach jest najpowszechniejszą metodą, umożliwiającą otrzymanie finalnie czystej przestrzeni bez dodatkowych elementów. Jednakowoż ta metoda nie zawsze jest możliwa do zastosowania. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi renowacja budynków objętych nadzorem kuratora zabytków albo gdy zależy nam na odkryciu elementów konstrukcyjnych ściany takich jak np. płyty żelbetowe. 

Umieszczenie kabli za listwami przypodłogowymi lub w podłodze w przypadku przewodów

Inną metodą, gdy ingerencja w ścianę nie wchodzi w grę, jest umieszczenie przewodów instalacji w wylewce. Choć to zdecydowanie mniej popularna metoda. Zwykłe kable prowadzące do urządzeń mogą również zostać ukryte za listwą przypodłogową. 

Schowanie kabli w korytach kablowych

Gdy nie w smak nam chowanie kabli w ścianie, możemy sięgnąć po opcję jaką są koryta kablowe, a także specjalne listwy. Umożliwiają one poprowadzenie kabli w estetycznej obudowie. Poza tym, metoda ta posiada jeszcze jedną korzyść, a mianowicie dostępność do kabli bez konieczności naruszania ściany. Więcej przydatnych informacji na temat tras kablowych, dostępnych jest na stronie producenta https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/