Frezowanie komputerowe – czy warto je zastosować?

Obróbka skrawaniem to powszechnie stosowana metoda nadawania elementom określonych kształtów. Zastosowanie ma w najróżniejszych gałęziach produkcji, ale zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym.

Frezowanie CNC

Wprowadzenie technologii CNC zrewolucjonizowało możliwość obrabiania metali za pomocą frezowania, choć istota metody pozostała ta sama. Frezowanie polega na stopniowym skrawaniu warstw obrabianego przedmiotu aż do uzyskania pożądanego kształtu. Wprowadzenie komputerowego sterowania frezarek znacznie zwiększyło zakres ich zastosowania.

Manualne frezarki wykorzystywane były głównie do obróbki elementów metalowych i drewnianych. Frezarki komputerowe wykorzystywane są także do obróbki tworzyw sztucznych, różnego rodzaju pianek, a nawet kamienia.

Frezowanie CNC nie tylko poszerzyło ilość materiałów możliwych do obróbki, ale znacząco poprawiło precyzyjność wykonywanych prac. To komputer steruje procesem i równocześnie go nadzoruje. Istotnie spadła ilość wadliwych egzemplarzy. Rola pracownika polega na poprawnym wprowadzeniu danych do komputera, który w oparciu o nie tworzy projekt i przesyła go do frezarki.

Obrabianie CNC pozwala na zwiększenie produkcji zarówno tej jednostkowej, jak i tej masowej.

Frezowanie CNC cennik

Zwiększenie możliwości produkcyjnych dzięki komputerowemu sterowaniu frezarek wpłynęło na obniżenie cen za usługi frezowania. Oczywiście różnią się one w zależności od wielkości zlecenia, rodzaju obrabianego materiału, stopnia trudności projektu.

Obróbka metali to nie tylko frezowanie, ale także toczenie i szlifowanie. To ostanie pozwala na uzyskanie idealnie gładkich powierzchni.