Zadaniem kominiarza jest usuwanie sadzy, zatorów z wkładu kominowego, paleniska, komory dymowej i przepustnicy. To czyszczenie pomoże zapewnić bezpieczniejsze działanie systemu podczas ogrzewania. Dlaczego powinniśmy czyścić komin i jak często to robić?
Jak często powinienem czyścić komin?
Zależy to w dużej mierze od tego, jak często używasz kominka lub pieca centralnego ogrzewania w przypadku ogrzewania domu paliwami stałymi. Kominy, kominki i otwory wentylacyjne powinny być sprawdzane co najmniej raz w roku pod kątem solidności, braku osadów itp. W budownictwie wielorodzinnym kominiarze odwiedzają takie miejsca dwa razy do roku czyszcząc przewody powietrza, sprawdzając ciąg, powinno być to zatem wskazówką pod kątem częstotliwości dla budynków jednorodzinnych.
Kominki powinny być czyszczone, gdy 1/8 ″ nagromadzenia się sadzy jest widoczne wewnątrz systemu kominowego i spalinowego. Jeśli w kominie pojawi się szkliwo, należy go wyczyścić, nawet jeśli gromadzi się mniej niż 1/8.. Za każdym razem, gdy dochodzi do znacznego nagromadzenia sadzy i kreozotu, może wystarczyć podsycenie pożaru komina, który może uszkodzić komin, a nawet rozprzestrzenić się na dach i dom. Systemy spalinowe również wymagają czyszczenia, więc nie zaniedbuj regularnego czyszczenia tych systemów wentylacyjnych.
Niektóre kominki do intensywnego użytkowania wytwarzają niesamowitą ilość sadzy i kreozotu podczas czyszczenia. Usunięcie tego materiału ma kluczowe znaczenie dla dalszego bezpiecznego użytkowania kominka i zmniejszenia ryzyka pożaru komina, który rozpocznie się, gdy ten wysoce łatwopalny.
Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo użytkowania komina?
Pierwszym krokiem jest w ogóle prawidłowy montaż kominka przez wykwalifikowanego specjalistę. Montażem kominków zajmują się pracownicy salonu kominkowego Ratajczak w Poznaniu. O ich pracy można przeczytać na stronie https://kominki-ratajczak.pl/. Warto znaleźć specjalistów w swoim mieście, czasami można odezwać się do salonu, w którym już kupiliśmy kominek o pomoc, serwis itp.