Ogrody zimowe – dlaczego warto je mieć?

Kaktus w ogrodzie zimowym

Ogrody zimowe

Kiedy odwiedzamy różne parki i ogrody czasami trafiamy także do oranżerii. Nic tak nie zachwyca, jak pięknie oświetlone wnętrze pełne egzotycznych i niespotykanych nigdzie indziej roślin. Wielu z nas nie ma pojęcia, że może identyczny ogród zimowy można mieć przy swoim domu – na przykład na odpowiednio dostosowanym tarasie czy terenie przy budynku.  

Typy ogrodów zimowych

Wśród ogrodów zimowych możemy wyróżnić ogrody sezonowe, do których należą wiatro- i deszczoochronne, ogrody całoroczne, energooszczędne oraz pasywne. Każdy z nich jest zbudowany z innego materiału i tym samym posiada różne właściwości – jaki wybrać najlepiej? Wszystko bowiem zależy od wymagań i potrzeb klienta. Warto zauważyć na podstawową różnicę ogrodów całorocznych i sezonowych. Całoroczne można, dzięki zainstalowanemu odpowiedniemu systemowi ogrzewać przez cały rok, można nawet zachowywać jedną temperaturę przez cały czas, co pozwala nam stworzyć oranżerię dla egzotycznych roślin, natomiast ogrody sezonowe nie są ogrzewane. Korzysta się z nich od wczesnej wiosny i późnej jesieni i można ewentualnie ogrzać je przenośnym elektrycznym urządzeniem. 

 Oranżeria

Jeśli planujemy umieścić w ogrodzie zimowym rośliny musimy się koniecznie upewnić jakie będzie zacienienie, zwłaszcza w upalne dni. Jeśli decydujemy się na rośliny, które nie przepadają za ostrym światłem można zainstalować na szklanych ścianach rolety, które uchronią przed niepożądanym działaniem letnich promieni słonecznych. Jak więc widać z ogrodu zimowego można utworzyć oranżerię z ulubionymi roślinami, nawet tymi egzotycznymi, które normalnie w Polsce nie występują – wystarczy zdecydować się na ogród całorocznych i odpowiednio ogrzewać go przez cały rok. Co do wyboru roślin – najlepiej postawić na takie, które lubią takie same warunki i po prostu im je stworzyć.  

Więcej przestrzeni

Ogrody zimowe zapewniają nam więcej przestrzeni. Taki ogród może zostać przez nas zaaranżowany na wiele sposób i zostać jadalnią, miejscem do relaksu, przedłużeniem salonu, miejscem do organizowania spotkań, a nawet miejscem pracy. Więcej informacji na temat ogrodów zimowych można znaleźć na http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.