Kocyk dla niemowlaka – jak kupować

kocyk minky

Zakupy robione z myślą o niemowlaku zwykle są bardzo przejmującym doświadczeniem, zwłaszcza, kiedy spodziewamy się naszego pierwszego dziecka (lub właśnie pojawiło się ono na świecie), z drugiej strony jednak często budzą w nas wiele pytań odnośnie do tego, które produkty i w jakim wariancie będą najlepsze i powinniśmy je wybrać. Jak się okazuje, sporo problemów sprawia rzecz, która może wydawać się prosta – kocyk dla niemowlaka, a konkretnie: jego zakup.

kocyk dla niemowlaka

Na co zwracać uwagę kupując kocyk dla niemowlaka?

Kupując cokolwiek dla najmłodszego członka rodziny, łatwo jest popaść w zachwyt nad wszystkimi uroczymi produktami przeznaczonymi dla dzieci i mniej skupiać się na ich funkcjonalności, a bardziej – na tym, jak wyglądają. Oczywiście wygląd też bywa istotny (o czym jeszcze za chwilę wspomnimy), ale przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na inne parametry. W przypadku kocyka, będą to użyte do jego produkcji materiały oraz rozmiar.

Materiały na kocyk dla niemowląt

Te powinny się cechować kilkoma cechami, mianowicie:

  • być miękkie i miłe w dotyku
  • nie uczulać ani nie podrażniać skóry dziecka
  • zachowywać swoją formę nawet po kilku praniach
  • chronić przed zimnem, ale też przepuszczać powietrze
  • szybko schnąć

Wszystkie z tych właściwości posiada plusz minky i nie ma się co dziwić, że jest to obecnie najpopularniejsza tkanina wykorzystywana nie tylko do produkcji kocyków dla dzieci, ale również wkładek do wózka, mufek itp. Często kocyki mają z jednej strony plusz, a z drugiej bawełnę.

kocyk minky

Rozmiar kocyka dla niemowląt

Tutaj zdania bywają podzielone. Z jednej strony uważa się, że niemowlę powinno mieć kocyk o wymiarach około 65x75cm – można nim dobrze otulić dziecko, ale nie krępować jednocześnie jego ruchów. Z drugiej strony, jeśli stawiamy na jakość, musimy liczyć się z tym, że kocyk będzie nieco droższy. Dodatkowo też wybierając dobrej jakości tkaninę, zyskamy kocyk dla niemowlaka, który spokojnie może służyć nam przez 2-3 lata. Z tego powodu też większość rodziców całkiem słusznie wybiera kocyk większy, który doskonale sprawdzi się na dłużej. Przeważająca ilość rodziców poleca dla niemowlaka kocyk o wymiarach przynajmniej 100x75cm – warto skorzystać z ich doświadczenia.

Estetyka kocyka

To element, który zwykle najbardziej nas zachwyca i choć rzeczy wymienione powyżej są od niego ważniejsze, nie warto jednak całkiem tego pomijać. Warto bowiem wiedzieć, że kolor kocyka wpłynie na dziecko (dzieci lubią intensywne barwy), zaś kiedy nasze niemowlę trochę podrośnie, doceni też wszyte w bok kocyka kolorowe tasiemki, które dostarczą mu rozrywki na niejednym spacerze w wózku.