Opiekunka seniora, czyli o czym pamiętać?

opiekunki w niemczech

Praca jako opiekunka seniora to bardzo odpowiedzialne, ale również ciężkie zadanie. I o ile opiekunki w Polsce mają nieco ułatwione zadanie, tak opiekunki w Niemczech muszą pogodzić się z tym, że będą z dala od swojej rodziny przez jakiś czas. Na co powinny zwracać uwagę opiekunki zarówno w Polsce, jak i za granicą? Odrobinę podpowiadamy w naszym artykule.

Czas pracy i stan zdrowia podopiecznego

Tym, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zatrudniania się jako opiekunka osób w podeszłym wieku, to przede wszystkim ich stan zdrowia. Niewątpliwie jest to bardzo ważna kwestia. Niektórzy seniorzy wymagają pomocy w codziennej toalecie, poruszaniu się czy karmieniu. Inni z kolei potrzebują pomocy w codziennych obowiązkach, takich jak robienie zakupów, asekuracja podczas chodzenia lub po prostu spędzonego z innymi ludźmi czasu. Te informacje powinny być zawarte w ogłoszeniu – to na ich podstawie możemy stwierdzić, czy jesteśmy w ogóle w stanie podjąć się takiej pracy, ponieważ wiele obowiązków wiąże się z wykorzystaniem siły fizycznej. Tym, na co należy również zwrócić uwagę to czas pracy. Nierzadko opiekunki zatrudniane są na czas, w którym młodsi członkowie rodziny pracują, a senior pozostaje w domu sam. Niemniej jednak często jest to kilka, kilkanaście godzin w ciągu tygodnia, chyba że rodzina nie mieszka w pobliżu. Dokładny czas pracy należy określić już podczas rozmów i mieć go zapisanego w umowie – podobnie jak stawkę.

opiekunki w niemczech

Opiekunki w Niemczech – na co muszą zwrócić uwagę?

Opiekunki w Niemczech mają nieco utrudnione zadanie, ponieważ zatrudnienie często odbywa się na zasadzie kontraktu na określony czas – przeważnie kilka miesięcy. Warto również zaznaczyć, że jest to niemal zawsze praca 24/h. Opiekunki w Niemczech powinny jednak mieć zapewniony swój własny pokój, dostęp do Internetu, a także ustalić dni wolne – w końcu każdy musi czasem odpocząć. Dobrze również zorientować się, czy pracując jako opiekunka mamy dostęp do samochodu, który może okazać się niezwykle pomocny.

Więcej na temat pracy opiekunki w Niemczech przeczytasz na stronie https://caringpersonnel.pl/opiekunka-niemcy/.