Piękny ogród przez cały rok – jak urządzić ogród zimowy?

Oranżeria zimą

Ogrody zimowe

Mianem ogrodów zimowych określamy dodatkowe pomieszczenia bądź dobudówki ze szklanymi ścianami – tego typu ogród może być częściowo lub całkowicie przeszklony. Można się na taki ogród zdecydować w czasie projektowania domu, albo dobudować jakiś czas później. Ogrody zimowe zazwyczaj przylegają do budynku – właśnie z tego powodu domownicy traktują go jak przedłużenie jednego z pokoi (najczęściej salonu) albo kolejne pomieszczenie użytkowe. Może spełniać różne funkcje – każdy może go dostosować do swoich potrzeb i wizji. Często umieszcza się w nim stół – wtedy służy jako jadalnia, w której można organizować przyjęcia albo spożywać posiłek razem z całą rodziną. taki ogród może posłużyć także jako przedłużenie salonu albo miejsce wypoczynkowe, gabinet a nawet… kuchnia. Wiele osób decyduje się również tam umieścić rośliny – tworząc tym samym oranżerię. 

Budowa

Konstrukcja ogrodu zimowego jest zazwyczaj utworzona z lekkich szkieletów  z materiału, który doskonale chroni przed nawet najgorszymi warunkami pogodowymi i uszkodzeniami. Ponadto stosuje się jedynie hartowane szkło, zwykłe bezbarwne albo przyciemnione, choć istnieje możliwość zastosowania także barwionego. 

Zezwolenie na budowę

Ogród zimowy najlepiej zaprojektować jeszcze na etapie projektowania bądź budowy domu. Kiedy jednak planujemy dobudowę musimy zapoznać się z prawem budowlanym, z którego wynika między innymi to, że aby zbudować ogród powyżej 35 metrów kwadratowych należy postarać się o odpowiednie zezwolenia. 

Jak urządzić ogród zimowy?

Ogrody zimowe to niezwykłe miejsca. Pozwalają zbliżyć się do natury. To doskonałe pomieszczenie na pokój wypoczynkowy. Ogród całoroczny pozwala cieszyć się nim przez cały rok, ze względu na pokojowa temperaturę nawet podczas najzimniejszych dni. Można w nim przykładowo czytać książki i podziwiać otaczającą zewsząd przyrodę, nie martwiąc się przy tym pogodą, temperaturą czy silnym wiatrem. Można nam umieścić także rośliny w doniczkach – będą mieć doskonałe warunki przez cały rok. Decydując się natomiast na oranżerię można zająć się pielęgnacją nawet najbardziej egzotycznych roślin, które potrzebują przez cały rok około 25 stopni Celsjusza. Ogrody zimowe mogą służyć również jako przechowalnie na czas chłodnych dni. Jak już wspomniano wyżej – pomieszczenia tego typu często służą jako jadalnie, salon czy gabinet. Chcesz się zdecydować na ogród zimowy? Koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na ich temat na http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.