Pokój do słuchania muzyki

Specjalny pokój do słuchania muzyki? Może się to wydawać niespotykane, jednak znajdują się się koneserzy dobrego brzmienia, którzy projektując swoje mieszkania biorą także pod uwagę pokój przeznaczony do słuchania muzyki. Często znajduje się w nich także telewizor, więc spełniają także rolę „małej prywatnej sali kinowej”. Wysokiej klasy sprzęt hi-fi może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że poza jakością kolumn głośnikowych, kabli czy wzmacniacza równie ważne jest otoczenie, w którym się znajdują. Przestrzeń w tym wypadku jest niezwykle ważna. Poniżej odpowiadamy na kilka pytań odnośnie pomieszczeń przeznaczonych do słuchania muzyki.

artykuł powstał z pomocą: Cd-dvd-vinyl – płyty winylowe sklep

Jakie wymiary powinien mieć pokój do słuchania muzyki?

Płyta winylowa sklep

Istnieje zasada, która mówi, że szczególnie nieodpowiednie do słuchania muzyki są pomieszczenia o kształcie kwadratu lub podłużnym. Innym problemem, który się często spotyka, to przypadek, kiedy pomieszczenie jest wszechstronne. Wtedy dźwięk potrafi się rozchodzić po całym pomieszczeniu tracąc sporo na swojej jakości. Optymalny zatem będzie średniej wielkości pomieszczenie o prostokątnym kształcie. Można także kierować zasadą „złotej proporcji” stosowaną w profesjonalnych pomieszczeniach odsłuchowych. Więcej na jej temat przeczytasz w tym artykule.

Czy pokój do słuchania muzyki powinien być specjalnie wygłuszony?

Odpowiedź brzmi tak. Jednak przy wyciszaniu pokoju należy zachować umiar, żeby dźwięki nie zostały przesadnie stłumione. Do wyciszenia pokoju można wykorzystać specjalne panele akustyczne. Popularnym rozwiązaniem jest także instalacja sufitu podwieszanego. Szczególnie ważne jest, aby wygłuszyć ścianę przy, której będą stały kolumny głośnikowe.

Odpowiedni sprzęt oraz ustawienia kolumny głosnikowych.

W przeważającej części przypadków kolumny głośnikowe powinny być ustawione jak najbliżej jednej ze ścian. Należy jednak unikać ustawiania kolumn w kątach pomieszczeń. Odległość od bocznych ścian powinna być taka sama, jak odległość między kolumnami. Warto również pamiętać, że kolumny muszą się znajdować na tej samej wysokości. Miejsce odsłuchowe powinno wraz z kolumnami powinno tworzyć coś na wzór trójkąta równobocznego.