Przygotowanie poddasza do ocieplenia

Ocieplanie

Najwięcej ciepła z domu ucieka przez nie odpowiednio ocieplony dach. Prawidłowo ocieplone poddasze pozwoli zaoszczędzić koszty związane z ogrzewaniem, co przy zmiennych temperaturach jest bardzo korzystne.

Co należy zrobić przed przystąpieniem do ocieplania?

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać to zmierzenie powierzchni poddasza. Wymiary z reguły wylicza się na podstawie piętra pod poddaszem. Przyjmuje się, że każdy m2 jego powierzchni to 1,5 m2 poddasza. Dodatkowa powierzchnia bierze się ze skosów, które występują na poddaszu.

Kiedy zacząć pracę? Przed ocieplaniem poddasza warto zwrócić uwagę czy wymagane są prace bezpośrednio przy dachu. Jeżeli wymagane jest nowe położenie połaci dachowej, wówczas musimy wykonać to w porze bez deszczu. Związane jest to bezpośrednio z zalaniem i zawilgoceniem domu. Zanim zaczniemy ocieplać poddasze musimy mieć gwarancję szczelności dachu. Gdy wszystkie te elementy są spełnione i dach jest odpowiednio zabezpieczony przed deszczem możemy przystąpić do wyboru materiałów i ocieplania.

Jaki materiał wybrać?

Wełna mineralna to sprężysty materiał, który izoluje ciepło przepuszczając parę wodną. Wełna jest lekka, elastyczna, niepalna i odporna na uszkodzenia. Styropian to również materiał popularnie wykorzystywany do ocieplania. Ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i nie nasiąka wodą. Jest jednak słabo odporny na ogień, chyba że wybierzemy specjalną ognioodporną wersję. Popularne jest także ocieplanie celulozą. Sprawdzi się w przypadku poddaszy, które mają jakieś uszczerbki i potrzebujesz wypełnić luki. Jeżeli szukasz firmy wykonującej ocieplenie poddasza celulozą, sprawdź firmę Prodartech: https://www.prodartech.pl/wdmuchiwanie-granulatow/

Oprócz materiału do ocieplenia potrzebne nam będą także akcesoria tj. taśmy izolacyjne, profile stalowe, płyty gipsowo kartonowe.