Garaż wolnostojący wymogi prawne

Garaże

Budowa garażu podobnie jak w przypadku domu, wiąże się z określonymi wymogami i regulacjami prawnymi. W świetle prawa garaż stanowi samodzielny obiekt i jest traktowany tak samo jak dom czy inna konstrukcja.

Garaż w świetle prawa

Według przepisów garaż stanowi budynek lub pomieszczenie z zadaszeniem oraz zamkniętymi ścianami z czterech stron. Jego konstrukcja przeznaczona jest do parkowania pojazdów. Garaż wolnostojący to samodzielny budynek, który nie jest połączony z żadnym innym budynkiem na posesji.

Zgodnie z przepisami, garaż to obiekt o konkretnych wymiarach. Powinien posiadać co najmniej 2,20 metra wysokości, mieć wjazd o szerokości minimum 2,3 m, a jego wysokość około 2m. Określona jest również szerokość dla jednego pojazdu, która wynosi co najmniej 3,1 metra. Oprócz podanych wymiarów, garaż powinien być wyposażony również w: instalację elektryczną, oświetlenie, odpowiednią cyrkulację powietrza, spadki posadzkowe, które pozwalają na odprowadzenie wody do kanalizacji.

Pozwolenie na budowę

Jeżeli budowany przez Ciebie garaż nie przekracza powierzchni 35m2, wówczas nie potrzebujesz pozwolenia. Wymagane jest natomiast zgłoszenie takiego projektu. Garaż większy niż 35m2, czyli np. pomieszczenie na kilka aut wymaga odpowiedniego pozwolenia.

Jak uzyskać pozwolenie? Osoby, które chcą uzyskać zgodę na budowę muszą posiadać wypis planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego lub jeżeli nie ma takiego planu to decyzję na temat warunków zabudowy. Wniosek o pozwolenie składa się w urzędzie miasta przy pomocy specjalnego formularza. Do wniosku trzeba dołączyć projekt obiektu, konstrukcję oraz opis. Do dokumentów dołącza się również: projekt budowlany, oświadczenie o przysługującym prawie do zarządzania nieruchomością w celach budowlanych oraz wypis z rejestru gruntów. Na decyzję urząd budowlany ma 65 dni.

Podatek za garaż

Jeżeli garaż jest powiązany trwale z gruntem, wówczas należy zapłacić odpowiedni podatek. Stawka za garaż przynależny do budynku mieszkalnego to 4,78zł za m2. W przypadku garażu wolnostojącego stawka wynosi 7,90zł/m2. W momencie gdy garaż wykonany jest z blachy lub ze stali i nie jest stale powiązany z gruntem, wówczas nie ma konieczności opłaty takiego podatku.

Garaż wolnostojący jest wygodny i funkcjonalny. Zabezpiecza pomieszczenia mieszkalne przed przedostawaniem się spalin i szkodliwych substancji pochodzących z samochodów. Jeżeli zastanawiasz się nad budową takiego garażu, sprawdź ofertę doświadczonej firmy Piotr: http://piotr.com.pl/