Windy schodowe – rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych

Bariery architektoniczne

Jedną z największych przeszkód, jakie wiele osób niepełnosprawnych nie jest w stanie samodzielnie pokonać, są bez wątpienia schody, a przecież natykamy się na nie przez cały swoje życie wiele razy każdego dnia. Mimo rozwoju technologii i dbałości o to, aby każde miejsce było odpowiednie przystosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych, wiele budynków nie posiada windy, zwłaszcza chodzi tutaj o budynki mieszkalne i bloki pełne mieszkań.

Windy schodowe

Problemy związane ze schodami może rozwiązać winda schodowa. To pewnego rodzaju dźwig, który ma na celu transportowanie osób bądź większych przedmiotów pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Taką platformę należy zamontować na klatce schodowej przy schodach. Windy schodowe montuje się wzdłuż schodów, ale również i obok nich. Mogą wtedy transportować osoby niepełnosprawne bądź pewne przedmioty, ale jedynie do 3 metrów. Jeśli potrzebujemy platformy, która pomoże nam w transporcie powyżej 3 metrów musimy zastosować szyb, gdyż takie jest obowiązujące prawo budowlane w Polsce.

Zastosowanie wind schodowych

Windy schodowe można zamontować dosłownie wszędzie, gdzie tylko będziemy chcieli (i jest na to dostatecznie dużo miejsca). Zdecydowanie tego typu urządzenia powinny znaleźć się w wszelkich obiektach użytku publicznego, takich jak urzędy, przychodnie zdrowia, szpitale, podziemne przejścia czy wyjścia na perony na dworcu i nie tylko. Windy schodowe i inne urządzenia, które mają za zadanie pokonywanie barier architektonicznych są niezbędne w życiu codziennym osób niepełnosprawnych, które mają spore problemy z poruszaniem się bądź przemieszczają się za pomocą wózka inwalidzkiego. Ogromną zaletą takich urządzeń jest to, że działają bezawaryjnie zarówno wewnątrz różnych budynków i zadaszonych miejsc, jak i na zewnątrz, choć należy tutaj zaznaczyć, iż odpowiednie zadaszenie zwyczajnie wydłuży ich żywotność, a także zwiększy komfort użytkowników podczas korzystania ze sprzętu. Tego rodzaju urządzenia oraz wiele innych skutecznych rozwiązań, które warto zastosować, aby ułatwić codzienne życie osobom niepełnosprawnym, znajdziesz na stronie https://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe.