Aromaterapia bez tajemnic

aromaterapia

Stosując aromaterapię jesteśmy w stanie pozbyć się wielu dolegliwości, możemy poprawić sobie humor, wprowadzić się w nastrój relaksu. W szerszym ujęciu aromaterapia to rodzaj praktyki medycyny alternatywnej wykorzystującej pachnące olejki, które pochodzą z szerokiej gamy uzdrawiających roślin.

Olejki zapachowe są wytwarzane na bazie dziesiątek różnych roślin leczniczych, kwiatów, ziół, korzeni i drzew rosnących na całym świecie – które mają udowodniony, niezwykły wpływ na poprawę stanu fizycznego, emocjonalnego oraz duchowego.

Ciekawostka

Francuski chemik, Rene-Maurice Gattefosse, użył terminu „aromatherapie” w 1937 r., Publikując książkę o tej nazwie „Aromaterapia Gattefosse” opisał w niej wczesne odkrycia kliniczne dotyczące stosowania olejków zapachowych w odniesieniu do dolegliwości fizjologicznych.

Aromaterapia może być wykonywana na kilka różnych sposobów:

– rozpylanie w powietrzu za pomocą dyfuzora zapachowego albo kominka
– jako forma masażu relaksacyjnego
– stosowana olejku podczas kąpieli
– wcieranie olejku w miejsce z dolegliwością bólowe

Inne zastosowanie olejków

Olejki zapachowe można stosować w środkach czystości gospodarstwa domowego i praniu. Niektóre oleje działają nawet jak naturalny środek owadobójczy i pestycyd.

Aromaterapia zmniejsza:

– nudności
– bóle różnego pochodzenia
– niepokój, stres
– bóle mięśniowe
– problemy krążeniowe
– problemy menstruacyjne

Jako, że olejki powszechnie uznawane jako coś co ma relaksacyjny wpływ na ciało i na ducha z dużym powodzeniem stosowane są masażu relaksacyjnego głównie w gabinetach medycznych. Zobacz jak wyglądają rytuały relaksacyjne, lecznicze w formie masażu relaksacyjnego: Promedyk-premium.pl

Przeciwwskazania do aromaterapii

Niestety nie każdy może korzystać z dobroczynnego wpływu aromaterapii z racji tego, że oddziałuje ona na układ hormonalny, z dużą ostrożnością powinny ją stosować kobiet w ciąży. Olejków zapachowych nie można stosować doustnie, nie mogą być też stosowane bezpośrednio na skórę. Tak więc podczas stosowania zabiegu aromaterapii w formie masażu relaksacyjnego powinniśmy rozcieńczyć olejek zapachowy w oleju roślinnym.

Ważne:
Kluczem do osiągnięcia dobroczynnego wpływu aromaterapii jest stosowanie czystych olejów o właściwościach terapeutycznych, a nie tych z syntetycznymi składnikami. Ważne by były to olejki zapachowe pochodzenia naturalnego. Ponadto skuteczność praktyk aromaterapeutycznych w dużej mierze zależy od jakości użytych olejków oraz dawki.