Co wchodzi w skład stanu surowego domu?

dom bliźniak

Budowanie każdego nowego budynku w tym domu deweloperskiego podzielone jest na etapy. W zależności od rodzaju wykończenia możemy wyróżnić podstawowe elementy, które powinny być wykonane. Są te jednak kwestie umowne nie uregulowane przez prawo budowlane.

Stan surowy zamknięty

Ten etap budowy oznacza, że cała konstrukcja budynku jest już gotowa. Niektóre z jej elementów znajdują się w surowej formie i nie są wykończone. Na ścianach i sufitach wewnątrz domu brakuje tynku, a na podłodze nie zostały wykonane wylewki. Wewnątrz budynku brakuje również instalacji, a na elewacji znajduje się surowy materiał. Stan surowy zamknięty oznacza, że dom wyposażony jest już w fundamenty, ściany nośne i działowe, stropy, dach, bramę garażową oraz drzwi zewnętrzne. Zostały również zakończone prace związane ze stolarką okienną.

Stan surowy zamknięty najczęściej należy zakończyć na jesień. Warto wybrać moment, w którym będziemy działać od razu z pracami wykończeniowymi, żeby nie pozostawiać niedokończonego obiektu bez nadzoru. Drugą kwestią, jest zakończenie prac w tym okresie z uwagi na panujące warunki atmosferyczne. Niskie temperatury i opady deszczu znacząco utrudniają pracę co może ostatecznie wpłynąć na przedłużenie się robót.

Jedną z ważniejszych kwestii jest fakt, że stan surowy zamknięty ani inny etap budowy domu niestety nie jest ściśle określony przez prawo budowlane. Podczas podpisywania umowy z wykonawcą, powinien się w niej znaleźć spis prac, które będą wykonane w obrębie tej umowy.

Szukając domu w stanie surowym zamkniętym, sprawdź najnowszą realizację firmy Lea Development, która obejmuje domy bliźniacze w Tarnowskich Górach: https://wzgorzewitosa.pl.