Drzwi przeciwpożarowe – charakterystyka, ceny

drzwi ppoz ei30

Na drzwi ppoż decyduje się coraz większa rzesza osób indywidualnych w domach jednorodzinnych, nie zawsze tak było, gdyż parę lat temu na takie drzwi decydowali się głównie przedsiębiorcy w firmach i instytucjach publicznych. Czy trend rosnącej sprzedaży się utrzyma i czy warto zainwestować w drzwi przeciwpożarowe ?

Indeks EI

Szukając ofert drzwi ppoż możemy natrafić na na indeks EI. Symbol E oznacza minimalną szczelność ogniową, zaś indeks I izolacyjność termiczną przegrody, oczywiście oba indeksy są wyrażane w minutach. Przykładowo drzwi ppoż ei30 mogą powstrzymać ogień przez 30 minut i analogicznie jest z temperaturą.

Drzwi ppoż cena

Cena tych drzwi na popularnym serwisie aukcyjny oscyluje w granicach 600 zł do nawet 4300 zł. Jak widać rozrzut jest duży, wszystko zależy od specyfikacji danych drzwi.

Ważnymi czynnikami w przypadku ceny są:
– wymiary drzwi
– wypełnienie (np. szyba w drzwiach)
– materiał wykonania (np. aluminium)
– producent
– zabezpieczenia (np. zamek)
– typ drzwi (np. jednoskrzydłowe, przeciwpożarowe, ognioodporne)
odporność ogniowa

Najpopularniejszym typem są drzwi ppoż ei30 jednoskrzydłowe.

Drzwi ppoż a prawo

O drzwiach przeciwpożarowych mowa jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Czy drzwi są zgodne z normami orzeka Instytut Techniki Budowlanej (ITB), który wydaje odpowiedni certyfikat.

drzwi przeciwpożarowe

Drzwi ppoż czy warto

Moim skromnym zdaniem warto zaopatrzyć się w drzwi ppoż nawet w przypadku domu rodzinnego. Zdrowie jest bezcenne, a drzwi przeciwpożarowe, ppoż nie są wcale dużo droższe od konwencjonalnych.