Dyfuzor zapachowy – świetne urządzenie do poprawy klimatu w otoczeniu

Dużo się mówi o tym, jak bardzo zapach wpływa na nasze życie. Jest on jednak ulotny, dlatego dużo byśmy dali, żeby móc zachować go jak najdłużej. Inwestujemy w drogie perfumy, zapachowe płyny do prania i kupujemy odświeżacze powietrza. Niestety, pożądany efekt prędzej czy później znika. Istnieją jednak specjalistyczne urządzenia, które właściwie zaprogramowane, nawet przez kilka miesięcy będą rozpylały w pomieszczeniu wybrany olejek zapachowy. Są to dyfuzory zapachowe i automatyczne odświeżacze powietrza.

Jak działa dyfuzor zapachowy?

Dyfuzory zapachowe dozują wybrany aromat przez wiele tygodni, działając w oparciu o metodę zimnej dyfuzji (Cold Air Diffusion). Oznacza to, że uwalniane w ten sposób zapachy łatwo łączą się z cząsteczkami powietrza, dzięki czemu pozostają w nim na bardzo długi czas tworząc tak zwaną lagunę zapachową. Metoda ta pozwala na osiągnięcie cząsteczek 50 razy mniejszych od tych z dezodorantów kosmetycznych, a ich wielkość nie dochodzi nawet do 1 mikrona. Nie stoi więc na przeszkodzie rozmiar powierzchni aromatyzowanego pomieszczenia.

Dodatkowym atutem dyfuzorów zapachowych jest to, że można je podłączyć do istniejących już w budynkach, układów klimatyzacji i wentylacji, ale także zastosować w pomieszczeniach, które nie są wyposażone w tego typu rozwiązania, jako urządzenia wolnostojące, lub zamontować na ścianie.

Urządzenia te można dowolnie zaprogramować, ustawiając im konkretny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy. Mogą to być godziny otwarcia firmy, dni prowadzenia działalności. Ściśle określa się także intensywność uwalnianego aromatu oraz z jaką częstotliwością olejki mają być rozpylane, np. co pół godziny. Wszystko w zależności od potrzeb.

Czym różni się dyfuzor zapachowy od odświeżacza powietrza?

Na podobnej zasadzie co dyfuzory zapachowe, działają też odświeżacze powietrza, tzw automatyczne dozowniki wkładów aerozolowych. Nie wymagają specjalnego montażu, gdyż są to małe urządzenia, stanowiące często element dekoracyjny wnętrza. Można je ustawić na biurku, półce, stoliku czy dowolnym elemencie wyposażenia. W zależności od modelu, istnieje także możliwość zawieszenia urządzenia na ścianie. Tak, jak większe od nich dyfuzory zapachowe, odświeżacze działają w pełni automatycznie i można je z powodzeniem zaprogramować na konkretną pracę (godziny, dni, częstotliwość). Często nie wymagają podłączenia do prądu, czy instalacji, gdyż zasilane są bateriami R20. Ich dodatkową funkcją jest także nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.