Jak powinno wyglądać mieszkanie osoby niepełnosprawnej?

Przestronny dom

Wiele osób w naszym społeczeństwie nie posiada pełnej sprawności. Dzieje się tak na skutek chorób, losowych wydarzeń czy wieku – wtedy niezbędne jest zapewnienie drobnej albo długotrwałej opieki przy nawet najbardziej podstawowych czynnościach. W każdym takim wypadku powinno się odpowiednio dostosować mieszkanie do ograniczeń i potrzeb takich osób.

Przestrzeń

Osoby niepełnosprawne, które nie mają problemów z poruszaniem się, nie muszą mieć zapewnionej większej przestrzeni, gdyż w żaden sposób nie odbiegają od osób pełnosprawnych, często nawet nie zdajemy sobie sprawę, że ktoś posiada pewny stopień niepełnosprawności. Ale ci, którzy poruszają się z trudem i korzystają z laski, chodzika, wózka inwalidzkiego albo podczas poruszania się podtrzymują się opierając się o ściany – koniecznie powinny mieć zapewnione więcej przestrzeni w mieszkaniu i domu. Nie musi to jednak oznaczać zmianę lokalu. Wystarczy usunąć zbędne meble i inne przedmioty, które tylko zabierają miejsce, a następnie resztę poprzestawiać w taki sposób, aby uzyskać najbardziej zadowalający efekt. Najlepiej pozbyć się także dywanu, gdyż może spowodować upadek, i zadbać o to, aby podłoga nie była zbyt śliska. Dobrym rozwiązaniem będzie również usunięcie wysokich progów, niskie można oznaczyć kolorowa taśmą.     

Uchwyty na ścianach

Specjalne uchwyty na ścianach będą doskonałe dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i korzystają z różnych pomocy albo opierały się o meble i ściany. Można je zamontować dosłownie wszędzie. Z pewnością najbardziej pomocne będą przy łóżku – dzięki nim starsza czy schorowana osoba będzie w stanie wstać z własnego łóżka, oraz w łazience – przy i pod prysznicem oraz przy ubikacji.

Osoba przewlekle chora

Dla osób, które nie są w stanie się poruszać i większość bądź cały czas pozostają w swoich łóżkach potrzeba innej pomocy. Przede wszystkim należy zadbać o wystrój pomieszczenia, w którym przebywa lub będzie przebywać taka osoba. Pokój powinien być przytulny i wypełniony osobistymi i ulubionymi przedmiotami chorego, po to, aby czuł się on tam jak najlepiej. Dobrą decyzją będzie także zamieszczenie w nim wygodnego siedziska dla osób, które będą go odwiedzać. Ułatwić życie osobie całkowicie niesamodzielnej zdecydowanie może pomóc opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych. Znacznie odciąży od obowiązków rodzinę, która ma także inne zobowiązania i, z racji swojego doświadczenia, jak najlepiej zadba o podopiecznego. O obowiązkach opiekunki dowiesz się na https://caringpersonnel.pl/opiekunka-niemcy/.