Materac nawierzchniowy a top materac posłaniowy

Producenci materacy oprócz klasycznych pełnowymiarowych i samodzielnych materacy oferują również materace nawierzchniowe, top materace, toppery i materace posłaniowe. Czym różnią się materace, czy chodzi tylko o kwestię nazewnictwa? Przekonajcie się sami.

Materace nawierzchniowe są to materace grubości między 4 a 10 cm. Jak sama nazwa mówi kładzie się je na wierzch materaca. Mogą służyć w zależności od rodzaju zmiękczeniu lub utwardzeniu materaca podstawowego albo wyrównaniu powierzchni spania na kanapie.

Rodzaje materacy nawierzchniowych

Istnieje kilka typów materacy nawierzchniowych. Najpopularniejsze są materace:

  • kokosowe,
  • lateksowe,
  • z pianki memory.

Materac nawierzchniowy kokosowy sprawdza się jeżeli dotychczasowy materac zasadniczy okazuje się być zbyt miękki i nie podtrzymuje dostatecznie ciała. Taki materac utwardzi posłanie, sprawiając, że komfort snu znów będzie wysoki bez konieczności zakupu nowego materaca. Materaca z warstwą kokosową nie możemy zwijać, więc sprawdzi się jako dodatkowa warstwa materaca, ale nie jako top materac na kanapę, która ma pełnić dwie funkcję. Przechowywanie takiego materaca może być trudniejsze.

Materace lateksowe sprawdzają się gdy zasadniczy materac jest zbyt twardy, albo przegrzewamy się spiąć latem na materacu termoplastycznym. Lateks ma właściwości pozwalające na oddychanie materaca, przez co nie przegrzewamy się w trakcie snu, nawet upalnym latem. Materac nawierzchniowy z lateksu pozwala na jego swobodne zwijanie zwłaszcza grubość do 5cm nie sprawia większego kłopotu w przechowywaniu.

Materac z pianki memory jest doskonałym rozwiązaniem jeżeli materac zasadniczy jest za twardy. Ten rodzaj materaca pozwala na doskonałe dopasowanie się do ciała, odciąża przy tym stawy i nie utrudnia przepływu krwi cenny zwłaszcza dla osób z problemami naczyniowymi. Materac z pianki termoplastycznej jest łatwy w przechowywaniu, więc sprawdzi się nie tylko jako warstwa pozwalająca na zmiękczenie materaca, ale również jako posłanie na kanapę. Taki materac sprawi, że sen na kanapie będzie bardziej komfortowy, a ewentualne nierówności, mniej wyczuwalne.

Top materac i materac posłaniowy

W gruncie rzeczy nie ma jednej wyraźnej różnicy między materacem nawierzchniowym, top materacem a materacem posłaniowym. Wszystkie one są materacami niesamodzielnymi, które wykorzystuje się, aby dostosować twardość obecnego materaca do własnych preferencji albo umożliwić korzystanie z kanapy i sofy jak z łóżka, zachowując komfort spania w tradycyjnym łóżku z materacem.

Bogatą ofertę materacy nawierzchniowych znajdziecie w sklepie Common pod adresem https://common.sklep.pl/