Układ hydrauliczny w automatyce przemysłowej i pneumatyce

układ hydrauliczny

Jak działają układy hydrauliczne? Systemy hydrauliczne wykorzystują ciecz do wytworzenia ciśnienia. Cząsteczki cieczy są blisko siebie, co oznacza, że ​​ciecz jest prawie nieściśliwa. Kiedy cząsteczki się poruszają, uderzają o siebie, a także uderzają o ściany pojemnika. Ponieważ ciśnienie w cieczy przenosi się w równej mierze we wszystkich kierunkach, siła przyłożona w jednym punkcie cieczy przenosi się na inne punkty cieczy.

Przykłady układów hydraulicznych

Układ hydrauliczny, z którego codziennie korzysta każdy kierowca, nie myśląc o tym, to układ hamulcowy w Twoim pojeździe. Inne przykłady obejmują sprzęt do podnoszenia, taki jak podnośniki hydrauliczne i podnośniki dla wózków inwalidzkich, ramiona do podnoszenia i kopania na koparkach i innym ciężkim sprzęcie, prasy hydrauliczne, które produkują elementy metalowe oraz niektóre części samolotów i łodzi, w tym klapy skrzydłowe i stery. Każdy układ hydrauliczny działa według tej samej podstawowej zasady. Na przykład podnośnik hydrauliczny podnosi ciężkie ładunki za pomocą tłoka pompy, który przesuwa olej przez oba cylindry. Odciągnięcie tłoka do tyłu otwiera kulę zaworu ssącego i przenosi płyn do komory pompy. Popchnięcie tłoka do przodu powoduje wysłanie płynu do zewnętrznego zaworu zwrotnego tłoczenia, a następnie do komory cylindra, zamykając zawór ssący, gdy wytwarza on ciśnienie wewnątrz cylindra.

Zalety układu hydraulicznego

Układ hydrauliczny jest wydajnym przekaźnikiem mocy z wielu powodów. Po pierwsze, proste dźwignie i przyciski ułatwiają uruchamianie, zatrzymywanie, przyspieszanie i zwalnianie. Pozwala to również na dokładność sterowania. Ponadto, ponieważ jest to taki płynny układ, bez kłopotliwych przekładni, kół pasowych czy dźwigni, z łatwością radzi sobie z ogromnym zakresem wagowym. Zapewnia stałą siłę, niezależnie od zmian prędkości. W przeważającej części układy hydrauliczne są proste, bezpieczne i ekonomiczne, ponieważ wykorzystują mniej części ruchomych w porównaniu z układami mechanicznymi i elektrycznymi, co ułatwia ich konserwację. Systemy hydrauliczne są bezpieczne w użyciu w zakładach chemicznych i kopalniach, ponieważ nie wywołują iskier.

Hydraulika pneumatyczna od GP Automatic

Prawidłowe działanie sprzętu jest w dużej mierze uwarunkowane od odpowiedniej hydrauliki. Układ ten odpowiada za przekazywanie siły, odpornej jednocześnie na duże obciążenia. Sprawdź odpowiednie komponenty do hydrauliki pneumatycznej od GP Automatic.