Uprawa roślin w oranżerii

Oranżeria

Ogrody zimowe stanowią dodatkowe pomieszczenie do odpoczynku. Oprócz relaksu mogą również pełnić funkcję zimowego ogrodu, w którym będziesz mógł hodować rośliny, których uprawa w polskich warunkach byłaby utrudniona.

Lokalizacja oranżerii

W zależności od lokalizacji ogrodu zimowego, możemy w nim hodować różne rośliny. Przy doborze odpowiednich gatunków ważne jest określenie, czy nasza oranżeria będzie ciepła czy zimna. Jeżeli planujesz oranżerię od strony południowej, musimy liczyć się z bardzo dużym nasłonecznieniem przez cały rok. Warto w takim przypadku wybrać gatunki ciepłolubne. Możemy zdecydować się na figowce, fikusy, oleandry czy szeflery. Strona wschodnia lub zachodnia jest najbardziej optymalna. Mniej słońca trafia do pomieszczenia, dlatego też świetnie sprawdzą się tutaj filodendrony, paprocie, bluszcze, skrzydłokwiaty czy maranty. Nieogrzewana oranżeria, w której jest mało promieni słonecznych np. po stronie północnej będzie idealna dla bluszczu lub kliwii. Do chłodnego ogrodu zimowego w którym jest jasno, możemy wykorzystać kaktusy, hibiskusy, azalie, pachiry czy kamelie.

Pielęgnacja roślin

Decydując się na roślinność w oranżerii, musimy zwrócić uwagę na specyfikę ich wzrostu. Rośliny, które będą bardzo wysokie, najlepiej sadzić blisko ścian, niskie z brzegu. Pozwoli to stworzyć piętra roślinne. Podczas lata, warto podlewać rośliny codziennie, szczególnie w miejscach, które usytuowane są na południową stronę. Warto zadbać o odpowiednie zacienienie i wietrzenie, w okresie gdy panują wysokie temperatury. Nadmiar promieni słonecznych może powodować poparzenia. Istotne jest również to, żeby rośliny uprawiać w dużych pojemnikach. Pozwoli to ich lepszy rozwój. Często stosowanym rozwiązaniem jest hodowla roślin w skrzynkach.

Szukasz sprawdzonych rozwiązań z zakresu ogrodów zimowych? Zaprojektuj i wybuduj swój wymarzony ogród z firmą Ogrody Zimowe Expert: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.