Wentylatory promieniowe – co warto o nich wiedzieć?

Wentylatory promieniowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Możemy je montować w instalacjach przemysłowych i wentylacyjnych. Swoje zastosowanie znajdują też w instalacjach klimatyzacyjnych. Wyróżniamy wentylatory niskociśnieniowe, wentylatory średniociśnieniowe oraz wentylatory promieniowe wysokociśnieniowe.

Jaki silnik posiadają wentylatory promieniowe?

W wentylatorach tej grupy montowane są silniki asynchroniczne. Silniki mają obudowę aluminiową. Mogą też mieć obudowę żeliwną. Silnik jest bardzo ważnym elementem wentylatora. Istotne jest to, aby cały czas pozostawał sprawny. Jest to warunek konieczny do prawidłowego działania całej instalacji.

Czy wentylatory promieniowe są głośne?

Przemysłowe wentylatory promieniowe są głośne. Emitują hałas na pewnym poziomie. Istnieją miejsca, w których emisja hałasu nie może być na zbyt wysokim poziomie. Należy wtedy podjąć działania, aby wentylator promieniowy specjalnie przystosować. Wykorzystuje się do tego specjalistyczną obudowę, która jest dzwiękoochronna. System wentylacji działa wtedy o wiele ciszej. Spełnia normy hałasu, które obowiązują w danym miejscu.

Wentylatory przeciwwybuchowe

Wentylatory promieniowe mogą występować w wersji przeciwwybuchowej. Należy je stosować w miejscach, gdzie powietrze może się mieszać z innymi gazami czy parami. W takim momencie powstaje atmosfera wybuchowa, która może grozić eksplozją. Należy temu przeciwdziałać montując odpowiednio wyposażone wentylatory przeciwwybuchowe.

Wentylatory promieniowe – solidna konstrukcja

Wentylatory promieniowe charakteryzują się tym, że posiadają solidną konstrukcję. Dzięki temu mogą pracować wydajnie. Nie ulegają częstym awariom. Są też odporne na różnorodne uszkodzenia mechaniczne.